3. kwietnia 2024

Roboty spawalnicze wyręczą nas w pracochłonnych czynnościach

Roboty spawalnicze to korzyść dla firmy, klientów i pracowników. Roboty nie tylko usprawniają produkcję i skracają czas od złożenia zamówienia do dostawy, ale także rozwiązują kwestię braku pracowników i eliminują żmudną, powtarzalną pracę, co oznacza znaczną poprawę środowiska pracy w firmie BSB Industry.

Cobot Migatronic BSB Industry

W 2024 r. firma BSB Industry planuje zainwestować w kilka robotów spawalniczych do pracy przy produkcji zarówno w Danii, jak i w Polsce. Jednak pracownicy działów spawalniczych w BSB Industry nie mają powodu do obaw o pracę. Podkreśla to Heino Pedersen, Kierownik Produkcji, który odpowiada za inwestycje i eksploatację robotów spawalniczych firmy w produkcji elementów spawanych i konstrukcji stalowych.

- Celem automatyzacji prac spawalniczych nie jest zmniejszenie kosztów zatrudnienia ani w Danii, ani w Polsce. Wręcz przeciwnie, chodzi o poprawę warunków pracy naszych spawaczy poprzez eliminację dużej części powtarzalnych i męczących czynności, przy których nasi pracownicy muszą teraz pracować w niewygodnej pozycji, co nie jest dobre dla zdrowia - mówi Heino Pedersen.

Heino Pedersen  / Production Manager

Roboty spawalnicze zwiększają wydajność

Naprawdę brakuje wykwalifikowanych spawaczy i chociaż jesteśmy gotowi zainwestować w podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników, okazuje się, że to nie wystarczy. Tutaj na ratunek przychodzą nam roboty spawalnicze, które mogą zwiększyć zdolność produkcyjną naszego działu.

Heino Pedersen / Production Manager

Roboty to odpowiedź na problem ze znalezieniem pracowników

Podobnie jak ich inne firmy tego typu, BSB Industry stara się zatrudniać tylu spawaczy, ilu potrzeba, aby sprostać wymogom produkcji.

- Naprawdę brakuje wykwalifikowanych spawaczy i chociaż jesteśmy gotowi zainwestować w podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników, okazuje się, że to nie wystarczy. Tutaj na ratunek przychodzą nam roboty spawalnicze, ponieważ mogą zwiększyć zdolność produkcyjną naszego działu - wyjaśnia Heino Pedersen, podkreślając kolejną znaczącą korzyść z inwestowania w roboty spawalnicze.

Spawacze powinni podnosić kwalifikacje

W przyszłości roboty spawalnicze niewątpliwie przejmą więcej zadań, ponieważ są wydajne i zapewniają wysoką, stałą jakość.

- Nasze inwestycje w roboty spawalnicze zwiększają wydajność i czynią nas bardziej konkurencyjnymi pod względem ceny, jakości i niezawodności dostaw. Są to ważne czynniki, dzięki którym pozostaniemy atrakcyjnym partnerem dla naszych klientów i będziemy zdobywać znaczące zamówienia produkcyjne na wysoce konkurencyjnym rynku - wyjaśnia Heino Pedersen.

Podkreśla, że bez wykwalifikowanych pracowników roboty są bezwartościowe.

- Nadal będziemy potrzebować wykwalifikowanych pracowników do przygotowania pracy i „karmienia” robotów, więc pracujemy nad podnoszeniem kwalifikacji pracowników, aby potrafili programować i konfigurować urządzenia dla robotów spawalniczych i chcieli się tym zająć. Wraz z pojawieniem się robotów spawalniczych powstały nowe ekscytujące możliwości rozwoju zawodowego spawaczy, a my zrobimy wszystko, aby rozwijać kwalifikacje naszych obecnych pracowników, a nie tylko rekrutować nowych - podkreśla Heino Pedersen.

Robotów używa się tam, gdzie jest to naprawdę istotne

W ostatnich latach firma BSB Industry zainwestowała w robota spawalniczego Yaskawa i robota Migatronic CoWelder i nieustannie dąży do doskonalenia i doboru takich zadań spawalniczych, w których roboty mogą być najbardziej przydatne. 

- Robot spawalniczy nigdy nie bierze urlopu ani dnia wolnego. Robot jest niezawodny i zapewnia taką samą wysoką, stałą jakość przy każdym zadaniu. Jednak używanie robotów wymaga odpowiedniego zestawu produktów. Inwestowanie w programowanie, konfigurację i wyposażenie będzie opłacalne dopiero przy produkcji na większą skalę - wyjaśnia Heino Pedersen, który nie ukrywa, że inwestycje firmy w roboty spawalnicze są koniecznością.

Roboty spawalnicze górą pod względem BHP

Roboty spawalnicze nie tylko zwiększają konkurencyjność firmy BSB Industry pod względem ceny, jakości i niezawodności dostaw, ale także poprawiają środowisko pracy spawaczy. 

- Przede wszystkim roboty spawalnicze eliminują większość żmudnych i monotonnych zadań związanych z produkcją seryjną. Czas pracy w pozycji stojącej zmniejszy się, a to jest korzystne dla organizmu. Dodatkowo nowa technologia jest czynnikiem motywującym naszych pracowników do rozwoju zawodowego, ponieważ wielu z nich będzie miało możliwość poszerzenia wiedzy i doskonalenia umiejętności do tego stopnia, że w najbliższej przyszłości będą mogli programować i budować urządzenia do robotów spawalniczych — wyjaśnia Heino Pedersen, który w tym roku oczekuje dodatkowych inwestycji w roboty spawalnicze. 

- Roboty spawalnicze odegrają kluczową rolę nie w eliminacji, ale w utrzymaniu miejsc pracy i w rozwoju naszej firmy. Zmiany będą wprowadzane we współpracy z naszymi wykwalifikowanymi pracownikami, którzy pozostają sercem i duszą działalności BSB Industry - zapewnia Heino Pedersen.

Roboty spawalnicze górą pod względem BHP

Kontakt

Heino Pedersen
Production Manager

Heino Pedersen

Kontakt telefoniczny

Czy masz pytania dotyczące produktów i rozwiązań, lub chcą otrzymać niewiążącą ofertę?

Dziękujemy za zapytanie. Skontaktujemy się tak szybko, jak to możliwe.