11. kwietnia 2024

Rzeźba upamiętniająca rocznicę w podarunku dla Lunderskov

Jubileuszowa rzeźba powstaje z okazji 150 rocznicy powstania budynku dworca kolejowego w Lunderskov. Autorką dzieła, które firma BSB Industry odtwarza w dużej skali, jest Patricia Cancelo. Obiekt jest prezentem dla miasta stworzonym dzięki współpracy artystki, gminy Kolding i wielu lokalnych firm.

Lunderskov Stationsbygning 0008 BSB Industry

Budynek dworca kolejowego w Lunderskov powstał w 1874 r., a dla upamiętnienia 150 rocznicy jego powstania w 2024 r. na placu przed dworcem stanie teraz rzeźba zatytułowana „Wszechświat Lunderskov”.

- Firma BSB Industry nawiązała współpracę ze znaną rzeźbiarką Patricią Cancelo w celu stworzenia dużej metalowej rzeźby, która zostanie wykonana ze stali corten. Wspólnie z pozostałymi sponsorami chcemy podarować prezent mieszkańcom miasta – mówi dyrektor generalny firmy BSB Industry, Morten Krusborg.

W mieście Lunderskov znajduje się kilka ciekawych i charakterystycznych budynków. Najbardziej znany jest budynek dworca kolejowego w Lunderskov, który zawsze był sercem miasta. W dawnych czasach na stacji kolejowej pracowało 60 pracowników, 6 piekarzy i tyle samo rzeźników. Dziś budynek i niedawno wyremontowany plac nadal są centralnym punktem miasta.

Lunderskov Stationsbygning 0007
Morten Krusborg / CEO

„Wszechświat Lunderskov ” to prezent dla miasta

W BSB Industry jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy i z możliwości udostępnienia dzieła sztuki miastu i jego mieszkańcom. Czujemy się częścią społeczności i jesteśmy dumni, że dano nam możliwość stworzenia dzieła sztuki w dużej skali.

Morten Krusborg / CEO

Rzeźbiarka tworzy „Wszechświat Lunderskov”

Patricia Cancelo to znana i ceniona rzeźbiarka z Hiszpanii. Podczas rezydentury w WestStationGallery w sierpniu 2023 roku przesiadywała w bujanym fotelu w magazynie dworcowym, gdzie miała pracownię, i obserwowała pociągi. Przyglądała się przechodniom, pociągom i ptakom, a wynikiem tych obserwacji jest rzeźba „Wszechświat Lunderskov”, która obrazuje ruch wokół stacji i jej życie.

Wielu mieszkańców widziało dzieło „Wszechświat Lunderskov” na wystawach organizowanych przez WestStationGallery jesienią 2023 roku. W ich trakcie Patricia spotkała się z lokalnymi miłośnikami sztuki, a ich zainteresowanie było ogromne. Firma BSB Industry, jeden z największych pracodawców w mieście, postanowiła opracować i sfinansować konstrukcję dzieła sztuki w dużej skali ze stali corten. W ten sposób żelazo staje się ogniwem łączącym lokalny przemysł metalurgiczny, kolej i rzeźbę.

– W BSB Industry jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy i z możliwości udostępnienia dzieła sztuki miastu i jego mieszkańcom. Czujemy się częścią społeczności i jesteśmy dumni, że dano nam możliwość stworzenia dzieła sztuki w dużej skali – mówi Morten Krusborg.

Wszyscy możemy dostrzec siebie w dziele sztuki

„Wszechświat Lunderskov” to imponujące dzieło sztuki, które odzwierciedla życie wokół stacji kolejowej, relacje międzyludzkie i rozwój społeczności, natomiast dyrektor generalny dostrzega kilka podobieństw między dziełem sztuki a lokalnym przedsiębiorstwem.

- Podobnie jak życie wokół budynku stacji ewoluowało, tak i firma BSB Industry w ciągu prawie 25 lat działalności w Lunderskov z małej lokalnej firmy zmieniła się w czołowego światowego producenta spawanych konstrukcji stalowych dla sektora energii wiatrowej. Nadal zatrudniamy wielu miejscowych pracowników, ale tak jak pociągi są zawsze w ruchu, tak zmienia się też nasza społeczność i kultura pracy. Dlatego dziś mamy pracowników z wielu różnych środowisk, którzy, można powiedzieć, wysiedli z pociągu w Lunderskov, ponieważ i my, i miasto Lunderskov, wspieramy ludzi i tworzymy dobre, bezpieczne warunki do satysfakcjonującego życia - podkreśla dyrektor generalny firmy BSB Industry, Morten Krusborg.

Rzeźba powstaje w ścisłej współpracy Patricii Cancelo i BSB Industry. Obiekt będzie miał 2,5 metra wysokości i około 3 metry średnicy. Podarunek dla miasta finansują: BSB Industry, Drabæksmølle, HenningHave, WestStationGallery i gmina Kolding.

Wszyscy możemy dostrzec siebie w dziele sztuki

Kontakt

Morten Krusborg
CEO

Morten Krusborg

Kontakt telefoniczny

Czy masz pytania dotyczące produktów i rozwiązań, lub chcą otrzymać niewiążącą ofertę?

Dziękujemy za zapytanie. Skontaktujemy się tak szybko, jak to możliwe.